Haber

İslam İşbirliği Teşkilatı Karabağ’da yapılan sözde seçimlerin tanınmaması çağrısında bulundu

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), uluslararası topluma Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda yapılan sözde seçimleri tanımama çağrısında bulundu.

İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan yapılan yazılı açıklamada, örgütün Karabağ’da yapılan sözde seçimleri “bölgedeki mevcut durumu tek taraflı meşrulaştırma çabalarının yeni bir tezahürü” olarak gördüğü belirtildi.

Açıklamada, Azerbaycan-Ermenistan barış görüşmeleri sırasında gerçekleştirilen sözde seçimlerin “görüşmeleri baltalamaya yönelik bir girişim” olduğu belirtilerek, bu adımın BM Güvenlik Konseyi kararlarına, İslam İşbirliği Teşkilatı kararlarına, Güvenlik Teşkilatı unsurlarına aykırı olduğu kaydedildi. ve Avrupa’da İşbirliği (AGİT) ve uluslararası hukuk.

Uluslararası topluma sözde seçimleri tanımama çağrısında bulunan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İslam İşbirliği Teşkilatı, Azerbaycan’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünün ihlali anlamına gelen bu gayri meşru seçimleri tanımıyor, BM ve uluslararası topluma bunları tanımamaya ve Ermenistan’ın bu konuda adım atmasını önlemek için etkili tedbirler almaya çağrıda bulunuyor.” yön.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu