Haber

Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekili sayısı 720’ye çıkacak.

Şu anda 705 olan Avrupa Parlamentosu’nun (AP) milletvekili sayısının Haziran 2024 seçimlerinden sonra 720’ye çıkacağı bildirildi.

AB üyesi ülke temsilcilerinden oluşan AB Konseyi’nin büyükelçi düzeyindeki toplantısında 2024-2029 dönemi için milletvekili sayısının artırılması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtildi.

Bazı AB ülkelerinin medya kuruluşları toplantı belgelerine atıfta bulunarak sayının 720’ye çıkacağını yazdı. Haziran ayında AP milletvekillerinin meclisteki sandalye sayısını 716’ya çıkarmak konusunda anlaştıkları açıklandı.

Son uzlaşı ile parlamentoda temsil edilen 27 AB ülkesinden 12’sinin milletvekili sayısı artırılacak. Bunlardan Fransa, İspanya ve Hollanda AP’ye 2’şer milletvekili gönderecek.

Avusturya, Belçika, Polonya, Slovenya, Slovakya, Finlandiya, Letonya, İrlanda ve Danimarka’dan bir kişi daha Avrupa Parlamentosu Üyesi seçilecek.

AP’nin 5 yıllık dönemi için yapılacak seçimler 6-9 Haziran 2024 tarihlerinde yapılacak. AB Konseyi tarafından alınan kararın uygulanabilmesi için AB ülkelerinin başkanları tarafından resmen onaylanması ve EP

habersancaktepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu