Haber

Yemen’deki Husiler, Hudeyde Uluslararası Havalimanı’na ilk helikopterin inişini duyurdu

Yemen’de İran destekli Husiler, 8 yılı aşkın bir süre sonra kontrol ettikleri Hudeyde Uluslararası Havalimanı’na ilk helikopterin iniş yaptığını duyurdu.

Husi ajansı SABA’da yer alan haberde, savaş nedeniyle 8 yılı aşkın bir süre önce hizmet dışı kalan Hudayde Uluslararası Havalimanı’na bir Birleşmiş Milletler (BM) helikopterinin ilk deneme inişini yaptığı kaydedildi.

Haberde sözlerine yer verilen Havalimanı Müdürü Ahmed Tariş, Cibuti’den gelen helikopterin Hudeyde Havalimanı’na indiğini ve ardından uçuş güzergahı çerçevesinde Ras İsa Limanı’ndaki “SAFER FSO” petrol tankerine doğru tekrar havalandığını söyledi.

Hudeyde’deki BM Misyonundan bir grup da, helikopterin “SAFER FSO” isimli tankerin bakımını yapmakla görevlendirilen grubun lojistik görev ve yönetmelikleri çerçevesinde görev yapacağını bildirdi.

Hudeyda vilayetinin güneyinde yer alan ve 3 kilometrelik bir piste sahip olan Hudeyde Ülkeler Arası Havalimanı, savaştan önce iç ve dış hat uçuşlarına hizmet veriyordu.

Yemen’deki kriz

Krizin yıllardır devam ettiği Yemen’de İran merkezli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgeleri kontrol ediyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan 2022’de Yemen hükümeti ile Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay süreyle askıya alma konusunda anlaştığını ve daha sonra ateşkesin iki kez uzatıldığını duyurdu.

Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim 2022’de sona erdi.

goynukhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu