Sağlık

Uzmanlar Uyardı: Sokak Kedisinin Isırması Nedeniyle Daha Önce Bilinmeyen Bir Enfeksiyon Ortaya Çıktı

İngiltere’de ürkütücü bir olay yaşandı: Bir adam, bir kedi tarafından ısırıldıktan sonra yeni keşfedilen bir enfeksiyona yakalandı. Detaylar aşağıda ?

Kaynak:https://themessenger.com/news/man-suf…

İngiltere’de bir adam, bir sokak kedisi tarafından ısırıldıktan sonra daha önce bilinmeyen bir enfeksiyona yakalandı.

Hakemli bilimsel dergi ‘Emerging Infectious Diseases’de yayınlanan makaleye göre, talihsiz adamın ellerinde meydana gelen enfeksiyona daha önce bilinmeyen bir bakteri türü neden oldu.

Birkaç kez kedi tarafından ısırılan adamın 8 saat sonra iki elinde de ağrılı şişlikler şikayetiyle hastaneye gittiği bildirildi.

Doktorlar önce yarayı temizleyip pansuman yaptılar ve koruyucu tetanoz aşısı yaptılar. Ancak 24 saat sonra enfeksiyon kötüleşti.

Hastanın enfekte olmuş ölü dokusunu ameliyatla çıkaran doktorlar damardan antibiyotik verdiler: Tedavi sürecinde ağızdan antibiyotik kullanan hasta tamamen iyileşti.

Ölü dokuyu inceleyen doktorlar, zaman zaman insanları hasta eden iyi bilinen bir bakteri grubu olan Streptokok’a benzeyen bakteriler bulsa da, bunların bilinen herhangi bir bakteri türüyle genetik olarak doğrudan eşleşmediği görüldü.

Daha sonra hastaya yeni bir mikrop bulaştığı ortaya çıktı.

Söz konusu bakterinin Latince adı Globicatella olan bir cinse ait olduğu düşünülüyor.

Şimdiye kadar, Globicatella bakterisinin iki cinsi tanımlanmıştır ve bunlardan yalnızca bir ilacın insanlarda nadiren hastalığa neden olduğu bilinmektedir.

Uzmanlar, bu olayın değerli bir uyarı olduğunu belirtti: Kedi ısırıkları ve tırmalamaları, özellikle deriyi deldiklerinde kesinlikle dikkate alınmalı.

Isırık sonrası bölgenin sabun ve su ile temizlenmesi tavsiye edilir. Bir doktora görünmek de çok önemlidir.

kargi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu