Haber

Putin ve Küba Başbakanı ikili ilişkileri derinleştirme sözü verdi

şekilIndex0

Putin, ikili çıkarların çok çeşitli alanlarda geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

MOSKOVA, 15 Haziran (Xinhua) — Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve konuk Küba Başbakanı Manuel Marrero, ikili ilişkilerin derinleştirilmesinden söz ettiler.

Putin, Çarşamba günü Kremlin’de Marrero ile yaptığı görüşmede, “Onlarca yıl önce kurulan ilişkilerimizin özel, müttefik ve uzun süreli doğasını vurgulamaya gerek yok.”

Rusya-Küba ilişkilerinin zorluklara rağmen genişlediğini belirten Putin, ikili ilişkilerin enerji ve turizm de dahil olmak üzere çok çeşitli alanlarda geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Putin, “Küba onlarca yıldır yasa dışı yaptırımlar altında yaşıyor, ancak Küba halkı bununla nasıl başa çıkacağını biliyor. Ekonomik işbirliğimizin size dayatılan zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olması için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” dedi.

Marrero ise iki ülke arasındaki işbirliği projelerinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Başbakan, “İlişkilerimizin gidişatından son derece memnunuz. Ticari ve ekonomik bağlar da siyasi ilişkilerle aynı düzeye getiriliyor” dedi.

Küba başbakanı, Moskova ziyaretinin ardından Rusya’nın ikinci büyük şehri olan St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’na gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu