Ekonomi

Çin Ticaret Bakanlığı, Avrupa Komisyonu’nun elektrikli araç soruşturmasını eleştirdi

PEKİN, 17 Kasım (Xinhua) — Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü He Yadong, Avrupa Komisyonu’nun Çin’in elektrikli araçlarına yönelik devam eden sübvansiyon karşıtı soruşturmada yakın zamanda açıkladığı numune sonuçlarının adil olmadığını ve bunun Dünya Ticaret Örgütü’ne uygun olduğunu söyledi ( DTÖ) kuralları ve Avrupa. AB maddelerinin ihlal edilmiş olabileceğini söyledi.

Perşembe günkü olağan basın toplantısında, örnekleme uygulamasının Çin elektrikli araç işletmelerine karşı ayrımcı olduğunu ve soruşturmanın sonuçlarını önemli ölçüde bozacağını belirtti.

Komisyonun soruşturmada örnek olarak sadece üç yerli Çinli işletmeyi seçtiğini ve üretim ve satışlarda bulunan ve AB üye ülkelerinde bulunan işletmeleri dışladığını ve bunun olağandışı bir uygulama olduğunu ve örnekleme sonuçlarının objektif endüstriyel durumları yansıtamayacağını vurguladı. AB pazarında.

Sözcü, kurulun örnekleme standardının ilgili kurallara uymadığını, örnekleme sürecinin şeffaf olmadığını ve örnekleme sonuçlarının adil olmadığını belirtti.

Kendisi, AB otomotiv endüstrisinin açık itirazlarına rağmen yönetim kurulunun sübvansiyon karşıtı soruşturmayı kendiliğinden başlattığını ve iki tarafın otomotiv segmentleri arasındaki yakın işbirliğini tamamen göz ardı ederek Çin’in elektrikli araçlarının AB elektrikli araç endüstrisine zarar verdiğini ve tehdit ettiğini yanlış bir şekilde iddia ettiğini belirtti. .

Sözcü, Çin otomobil endüstrisinin, komisyonun soruşturma sonuçlarını önceden belirlemesi ve örneklemede hile yapılmasından büyük hayal kırıklığı yaşadığını ve memnun olmadığının altını çizdi.

Çin’in, AB’yi DTÖ kurallarına ve AB maddelerine tam olarak uymaya, yanlış uygulamalarını en kısa sürede düzeltmeye, soruşturmaların açık, adil ve kurallara uygun olmasını sağlamaya ve ilgili tarafların yasal hak ve çıkarlarını tam olarak savunmaya çağırdığını söyledi. işletmeler.

haber-suloglu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu