Haber

ABD’den İsrail ve Hamas’a ilişkin son dakika açıklaması: Bazı konularda anlaştılar!

ABD’den son dakika haberleri:İsrail ve Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı”Operasyonun ardından Filistin’de yeniden başlattığı katliam saldırıları devam ederken, ABD’den esir değişimiyle ilgili önemli bir açıklama geldi.

‘SON SAATLERDE ÖNEMLİ GELİŞMELER SAĞLANDI’

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Jon Finer bir televizyon programında müzakerelerin devam ettiğini söyledi. “Çok hassas bir aşamada”olduğunu belirten “Son saatler de dahil olmak üzere son günlerde önemli ilerlemeler kaydedildi.”söz konusu.

Müzakerelerde fikir ayrılıklarının azaldığını ve bazı konularda anlaşmaya varıldığını belirten Finer, anlaşmanın henüz tamamlanmadığına dikkat çekerek, müzakerelerin başladığı haftalardan bu yana taraflar arasında anlaşmaya varmaya her zamankinden daha yakın olduğumuzu belirtti.

‘HAMAS’LA DOĞRUDAN İRTİBATTA DEĞİLİZ’

Yetkililerin söz konusu anlaşmaya varmak için gece gündüz çalıştığını vurgulayan Finer, anlaşmanın ABD Başkanı Joe Biden için öncelik olmaya devam ettiğini söyledi. Finer, Gazze Şeridi’nde kaç ABD’li mahkumun olduğuna dair kesin bir sayının bulunmadığını belirtti. “Bu konudaki zorluklardan biri de ABD olarak Gazze’de sahada olmamamız. Hamas’la doğrudan temas halinde değiliz. Bunu sadece aracılar aracılığıyla yapıyoruz. Dolayısıyla elimizde kesin bir sayı yok. Halen hayatta olanlar da dahil olmak üzere çok sayıda esir tutuluyor. Önemli sayıda Amerikalının esir tutulduğuna inanıyoruz.” inanıyoruz”söz konusu.

Öte yandan Gazze Şeridi’nde yaşları 9 ay ile 85 arasında değişen yaklaşık 240 kişinin rehin tutulduğu tahmin ediliyor. Hamas şu ana kadar toplam 4 tutukluyu serbest bırakırken, İsrail ordusunun gerçekleştirdiği operasyonla 1 tutuklu kurtarıldı.

atakumhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu